Skip to content Skip to footer

Americano

NEDİR?

Americano, kahvenin içime hazır en saf hallerinden biri olan espressonun su ilave edilerek seyreltilmesiyle hazırlanan ve oldukça yaygın olarak tüketilen bir kahve türüdür. Espresso baz alınarak hazırlanan bir kahvedir.
Americano yapımı için önce Espresso hazırlanır.Kahve çekirdeklerinin taze çekilmiş olması ve suyun sıcaklık derecesi kahvenizin lezzeti için son derece önemlidir. Americano yapmak için kullanılacak suyu 90 ile 95 derece arası sıcaklıkta olacak şekilde ayarlamalısınız. Hazırladığınız espresso üstüne bire bir oranında su ekleyerek americano elde edebilirsiniz.

YAPIMI

Portafiltreye yaklaşık olarak 9 gr taze çekilmiş espresso koyulur ve demlemeye bırakılır. Demleme süresi yaklaşık 20- 30 saniye sürer. Ardından daha önceden sıcak su ile ısıtılmış fincana espresso ve aynı oranda su ilave edilir. Americano tarifi seçiminize göre su ya da espressodan herhangi birini öncelikli olarak koyabilirsiniz. Gerçek bir americano lezzeti için kahvenizi hazırladıktan sonra karıştırmamanız ve şeker ilave etmemeniz önerilir. Alıntılar espressonun tadını sertleştirir.

Her Sabah Saat 07.30'da Kahveniz Hazır!