Skip to content Skip to footer

Kahve ve Sağlık

Filtre Kahvenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Filtre kahve, ülkemizde de kişi başına 0,4 kg tüketilen popüler sıcak içeceklerden biridir. Tercih edilmesinin ilk nedeni tadı olsa da enerji vermesi, yağ yakması, metabolizmayı hızlandırması, stresi azaltması gibi faktörlerde tüketilmesinde önemli rol oynamaktadır. İçimi oldukça eğlenceli, demleme yöntemi ile elde edilen bu kahve türü, sağlığa birçok katkı sağladığı gibi hastalık etkilerini de azaltmaktadır. Yazımızın devamında filtre kahve içmenin sağlığa yaralarını bakabilirsiniz.

 

Depresyonu Önler

Dopamin vücutta mutluluk salgılayan hormonlardan biridir. Filtre kahve dopamin seviyesini arttırarak daha pozitif olmanızı sağlar. Yapılan araştırmalar düzenli filtre kahve tüketiminin depresyonu %20 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

 

Fazla Kiloları Vermenize Yardımcı Olur

Kafein, etkili yağ yakıcılardan biridir ve yağ yakan birçok ilaç içeresinde de kafein bulunmaktadır. Filtre kahvede içerdiği kafein ile metabolizmanın ortalama % 8 oranında daha hızlı çalıştırarak, daha çok yağ yakmanıza neden olur.

 

Antioksidandır

Filtre kahve, birçok meyve ve sebzeden daha fazla antioksidan içermesi sebebiyle, diyetlerin bir numaralı tercihidir. B2,3,5 vitaminlerini, potasyum, magnezyum, manganez gibi antioksidanları vücuda kazandırma özelliğindedir.

 

Parkinsona Karşı Etkilidir

Parkinsonun nedenlerinden biri vücutta dopamin seviyesinin azalmasıdır. Düzenli filtre kahve tüketimi, dopamin seviyesini arttırarak, parkinson hastalık riskini %60 oranına varıncaya dek azaltır.

 

Diyabet Riskini Azaltır

Dünya ölçeğinde yaklaşık 300 milyon insanı etkileyen tip 2 diyabet, ülkemizde de yaygın görülen hastalıklardan biridir. Filtre kahve içenlerin bu hastalıktan %30 oranında daha az etkilediği araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlardan biridir.

 

Karaciğer Dostudur

Karaciğer görevleri itibarıyla vücuttaki en önemli organlardan biridir. Yağlanma, hepatit gibi problemler büyüyerek siroz hastalığına dönüşebilir. Düzenli filtre kahve tüketiminin siroza yakalanma riskini büyük oranda düşürdüğü bilinmektedir.

 

Doğaldır

Filtre kahve toplandıktan sonra sadece kavrulma ve öğütülme işlemine tabi tutulur. Filtre kahve;

  • Herhangi bir kimyasal işlem görmez
  • Katkı maddesi içermez
  • Renklendirici barındırmaz
  • %100 doğal olduğu için tüketicide herhangi bir sağlık problemine yol açmaz. Tam aksine hastalıklara karşı korur.

 

Enerji Verir

Kafeinin en bilindik etkilerinden biri enerji verip uyku açmasıdır. Sabah ayılamıyor veya yoğun bir iş okul hayatınız varsa, işlerinize odaklanmada sorun ve yorgunluk yaşıyorsanız filtre kahve sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Özetle; düzenli filtre kahve tüketmenin vücudunuzu sağlıkla doldurduğunu ve birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Filtre kahve sağlığınıza bu katkıları sunduğu gibi sosyalleşmenizde önemli bir araçtır. Keyifli muhabbetler ve sağlam dostluklar kurmanın güzel bir nedenidir.

 

Filtre kahve, ülkemizde de kişi başına 0,4 kg tüketilen popüler sıcak içeceklerden biridir. Tercih edilmesinin ilk nedeni tadı olsa da enerji vermesi, yağ yakması, metabolizmayı hızlandırması, stresi azaltması gibi faktörlerde tüketilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Her Sabah Saat 07.30'da Kahveniz Hazır!