Skip to content Skip to footer

CAFE CUBANO: KAHVEYİ KÜBALI GİBİ İÇMEK

Havana’yı hemen hemen herkes egzotik bir yer olarak bilir. Bu ülkeyi ziyaret etmek isteyenlere Küba’nın dünya kahve tarihinde önemli bir yeri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hatta öyle ki Küba’nın güneydoğusunda yer alan kahve tarım alanları UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde bulunmaktadır. Yolunuz bu bölgeye düşerse bu ilginç kültürel mirası ve yüzyıllardır devam eden kahve üretimini yerinde izleyebilirsiniz.

Kübadaki kahve tarihi 1700’lü yılların ortalarında başlar ve o günden sonra Küba ekonomisi’nin en önemli ürünü haline gelmiştir.

KAHVEYİ KÜBALI GİBİ İÇMEK

Kübalılar kahvelerini ocaküstü espresso makineleriyle pişirir. Bu makineler çaydanlık misali her evde mutlaka bulunur. Bu kahve oldukça serttir bu yüzden bol miktarda şeker kullanarak yumuşatırlar. Bu kahveyi yapmak için tercih edilen çekirdekler genelde fazla kavruluyorlar. Sonradan eklenen şekerin içindeki sukroz, espresso makinasının yüksek basıncı ile birleşerek hidrolize olarak kahveye derinlemesine karışır. Böylece kahveye sonradan eklenen şekerden çok daha güzel bir tat, yoğun bir kıvam ve farklı bir aroma elde edebilirsiniz.

 

Her Sabah Saat 07.30'da Kahveniz Hazır!